Science in a Free Society

Science in a Free Society – książka napisana przez Paula Karla Feyerabenda (pierwsze wydanie: Londyn, New Left Books, 1978) traktowana przez samego autora jako drugi tom Against Method. W książce tej znaleźć można rozszerzoną dyskusję nad relatywizmem i rolą nauki i racjonalizmu w wolnym społeczeństwie.

Wolne społeczeństwo autor określa tak:

Wolne społeczeństwo to społeczeństwo, w którym wszystkie tradycje mają równe prawa i równy dostęp do centrów władzy (to właśnie różni od zwykłej definicji, gdzie jednostki mają równe prawa dostępu do stanowisk określonych przez specjalną tradycję – tradycję Zachodniej Nauki i racjonalizm).

W książce tej chce Feyerabend wykazać, że racjonalność jest niczym więcej niż jedną z wielu tradycji w kulturze. Z całą pewnością nie jest ogólnym standardem, do którego dostosować muszą się pozostałe tradycje. W Części pierwszej argumentacja ta odniesiona jest do nauki, w Części drugiej zostaje rozszerzona na społeczeństwo jako całość.
Podstawowym problemem teoretycznym książki jest relacja między Rozumem a Praktyką.

Nazwy te nieprzypadkowo pisze Feyerabend dużą literą, zaznaczając w ten sposób absolutyzację tych kategorii (np. „Rozum” to ponadhistoryczny rozum, zaś „rozum” to pojęcie, którego używa Feyerabend w technicznym sensie, podobnie „Praktyka” i „praktyka”, „Nauka” i „nauka”, itp.)

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne